Strategisk Happiness 1/5

Strategisk Happiness 1/5

 
Skrevet af Louise Jakobsen | 22. Feb 2012 | Lab Confidential

Happiness er i den grad en tendens, der sparker døren ind hos de moderne virksomheder. Og det er der god grund til – forskning fra nogle af verdens mest anerkendte universiteter, Stanford University og Harvard University blandt andet, viser nemlig en direkte sammenhæng mellem din produktivitet og evne til at være kreativ og innovativ – og hvor glad du er.

Faktisk, så har glæde en direkte målbar effekt på mange flere parametre end ovenstående: Stanford Universitys forskning dokumenterer ,at uanset årsagen til at man er glad, så bliver man mere produktiv, hjælpende, samarbejdsvillig, kreativ, modstandsdygtig, energisk og sundere. Ahaaa – rimelig interessant for bundlinjen, ikk'?

Happiness og NeuroScience repræsenterer altså to af de helt store områder i den næste generations organisationsudvikling – og det med god grund. Applikerer man happiness strategisk kan udbyttet nemlig være skyhøjt. Shawn Achor, der har studeret happiness ved Harvard University, har lavet flere forsøg med virksomheder, hvor han hjælper ledere og medarbejdere med systemisk at integrere tiltag der øger graden af glæde. Et af hans forsøg var med fem organisationer, hvor ledelsen fik strikse guidelines til, hvor ofte de kontekstuelt skulle rose og anerkende deres medarbejdere. Udover ledelsen fik også medarbejdere guidelines til, hvordan de skulle være med til at få effekten til at rulle. Og DET lykkedes i den grad for dem! Efter blot én måned med ”strategisk happiness” kunne de 5 organisationer nemlig præstere en fremgang i produktiviteten på gennemsnitligt 31%. Jep, du læste rigtigt, enogtredive procent! 

Eksemplerne her er blot begyndelsen. Happiness som en integreret og strategisk prioriteret del af dit arbejde er i den grad på vej – hos Innovation Lab kommer vi til at arbejde meget mere med NeuroScience og Happiness – i foråret inviterer vi endda nogle af USA's skarpeste tænkere til Danmark for at workshoppe med os og jer om de nye tendenser. Vi kalder det Improving Work Life Quality. Derudover har vi både foredrag og medlemsbriefinger om emnet på vej. Selvfølgelig – de kunne meget vel være dette årtis vigtigste nye forskingsemner i den organisatoriske (og personlige) kontekst.

¨

Blogserie: Strategisk Happiness

Følg med i Lab Agent Louises blogserie om strategisk happiness i virksomheden - hvordan produktiviteten kan forøges betydeligt, bare ved at sørge for, at medarbejderne er glade. Blogserien er en forsmag på arrangementkæden Improving Work Life Quality!, som Innovation Lab og målingsinstituttet Ennova har tilrettelagt i foråret: Hvordan man skaber bedre arbejdslivskvalitet med helt nye ledelsesredskaber. 

Relaterede indlæg

Innovation Lab A/S    Finlandsgade 20    DK-8200 Aarhus N    +45 7027 7227    info@innovationlab.dk    CVR: 28699670